کاربرد روغن سیلیکون در هنر

روغن سیلیکون در هنر

روغن سیلیکون، روغنی بدون بو و غیرسمی است که اکثرا برای روان سازی و ایجاد پایداری دمایی به کار می رود. بیشترین کاربرد روغن سیلیکون در هنر، مربوط به تهیه رزین است؛ به طوری که بر اثر واکنش سیلیکون اویل با رزین اپوکسی و حرکت آن بین رنگ های مختلف، موج ها و دایره های پررنگی ایجاد می شوند و زیبایی خاصی به اثر هنری می بخشد. اینگونه می توانیم بگوییم که روغن سیلیکون، عامل اصلی پویایی در کارهای هنری است و در صورت استفاده از مواد مناسب، کیفیت کار بسیار بالا می رود و تضمین می شود.

برای استعلام قیمت و خرید روغن سیلیکون کلیک کنید

کاربرد روغن سیلیکون در هنر، در وهله اول باعث جلوگیری از بافت ناهموار، روانسازی رنگ ها، قابلیت جریان و استفاده آسان در خلق طرح های مختلف می شود که در صورت استفاده از این ماده، زمان خشک شدن هم افزایش می یابد و می توان بیشتر روی تشکیل سلول ها کار کرد.

هنگام استفاده از رنگ های پایه مبتنی بر آب، دیگر روغن ها نمی توانند به خوبی با رنگ ها مخلوط شوند؛ زیرا باعث جداسازی لایه ها می شوند که در این حالت روغن سیلیکون بهترین روان کننده است و ماده ای خنثی از لحاظ شیمیایی، بی تاثیر بر توناژ رنگ و با دوام است.

کاربرد روغن سیلیکون در هنر: ایجاد آبستره سلولی

ابتدا به رزین اپوکسی مقداری هردنر اضافه می شود که پس از اختلاط کامل به صورت شفاف در می آید؛ سپس رزین به رنگ های آکریلیک افزوده می شود و کاملا مخلوط می شود. با توجه به اینکه رنگ پایه مقدار بیشتری دارد، رزین بیشتری هم نیاز خواهد داشت. 

برای تهیه بوم با رنگ پایه باید مقداری رزین اپوکسی روی آن ریخته شود و به طور کامل روی سطح پخش گردد. مرحله بعد از ریختن رنگ ها، طبق طرح مورد نظر بوده که پس از آن با استفاده از سشوار می توان رنگ ها را ادغام کرد؛ سپس پس از حدود ده دقیقه برای ریختن لایه های بعدی چند قطره روغن سیلیکون با رزین مخلوط می شود که این روغن با ویژگی دیسپرس کننده طرح سلولی در قطعه هنری ایجاد می کند. با حرکت دادن بوم در جهت های مختلف، رزین روی سطح پخش شده و از تجمع آن در وسط بوم جلوگیری به عمل می آید. در انتها کار نیز می توان از سشوار برای حرکت رزین استفاده کرد.

آبستره چیست؟

آبستره یک نقاشی انتزاعی است که در آن بر اثر ترکیب بافت ها و رنگ ها، یک اثر تصادفی بسته به سلیقه نقاش ایجاد می شود و با توجه به آنکه محدودیتی برای طرح ها و مواد مورد استفاده ندارد، یک هنر بی حد و مرز و متنوع تلقی می شود. این هنر بیانگر آن است که هنرمند می تواند آزادانه یک اثر را خلق کند و بیننده هم می تواند برداشت دلخواهی از آن داشته باشد. در حقیقت، هدف اصلی این شیوه نفوذ به فکر و احساس مخاطب است. در خلق آبستره از روغن سیلیکون به دلیل سیالیت و روان بودنی که دارد، به منظور ایجاد طرح و نقش استفاده می شود. 

کاربرد روغن سیلیکون در هنر نقاشی

اسپری ها

این نوع از روغن سیلیکون، قیمت مناسبی دارد ولی دارای ناخالصی و بویی آزار دهنده است. این اسپری ها معمولا زرد رنگ هستند که رنگ آن ها در کار هنری تاثیر دارد.

مایع

پرکاربردترین شکل روغن سیلیکون در هنر نقاشی است که بدون رنگ و بو است و با قرار گرفتن در بطری های قطه چکان، قابلیت استفاده آسانی دارد. این نوع سیلیکون در صورت داشت خلوص بالا با رنگ واکنش نمی دهد و هیچگونه تغییر رنگ و کدر شدنی بر جای نمی گذارد. از دی متیکون هم می توان به جای روغن سیلیکون استفاده کرد تا سلول های بزرگتری ایجاد کرد ولی استفاده از این ماده هزینه بالاتری دارد.

دی متیکون که به پلی دی متیل سیلوکسان معروف است و بیشتر در محصولات زیبایی و مراقبت از مو استفاده می شود. این ماده غیرسمی و بدون بو است که بر توناژ رنگ ها هیچ تاثیری ندارد؛ در حالی که روغن های سیلیکون بیشتر از روغن تردمیل تهیه شده اند و سمی محسوب می شوند. در به کار بردن سیلیکون می توان از شعله نیز استفاده کرد؛ در صورتی که سلول های بزرگ مدنظر باشد، بهتر است این مرحله انجام نگیرد ولی کار با سلول های کوچک، حرارت شعله باعث از بین رفتن حباب های هوای محبوس در رنگ و روانسازی بهتر می شود.

جمع بندی

روغن سیلیکون ترکیبی بی رنگ و بدون است که کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. این ترکیب به عنوان روان کننده در هنر هم استفاده می شود. یکی از مهمترین کاربردهای آن، کاربرد روغن سیلیکون در هنر است که با توجه به طرح و رنگ هایی که در رنگ ایجاد می کند، مورد استفاده قرار می گیرد.

برای خرید روغن سیلیکون با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا با کارشناسان ما صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه