کاربرد روغن سیلیکون در ماشین

روغن سیلیکون در صنعت ماشین سازی در بخش های متنوعی استفاده می شوند. در این مقاله به کاربرد روغن سیلیکون در ماشین و چرخه تولید آن خواهیم پرداخت.

روغن سیلیکون در ماشین

سیلیکون ها ترکیباتی پلیمری هستند که دارای خاصیت آلی-معدنی بوده و به دلیل داشتن ساختار پلیمره خواص خاصی مانند پایداری حرارتی و مکانیکی بالا، پایداری در مقابل سرما و اکسایش هوا دارند؛ همچنین خواصی از جمله خاصیت ضد آب بودن، ویسکوزیته و چسبندگی بالا، خواص دی الکتریک، کف زدایی و… را دارا هستند. از محصولات سیلیکونی به طور عمده در صنعت خودروسازی به منظور تهیه و تولید قطعات خودرو، افزایش ایمنی آن ها، تهیه و ساخت ماشین های با وزن کمتر و سبک تر استفاده می شود. حلال روغن سیلیکون معمولا ترکیبات کلردار و هیدروکربنی است و در حلال های آلی مانند متانول نامحلول است.

امروز از روغن سیلیکون در بسیاری از تعمیرگاه های ماشین و همچنین در بخش های تولیدی ماشین استفاده می شود؛ همچنین می توان بسیاری از محصولات حاوی سیلیکون را در مارکت ها و فروشگاه ها تولید کرد. روش های بسیاری برای استفاده از روغن سیلیکون در ماشین وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم.

کاربرد روغن سیلیکون در ماشین

در ادامه این مقاله، به برخی از کاربردهای مهم روغن سیلیکون در ماشین و همچنین تولید آن می پردازیم:

عامل رهاسازی در قالب

روغن سیلیکون به عنوان عامل رهاساز در طیف وسیعی از صنایع وارد شده است. در صنعت خودروسازی برای رهاسازی محصولات قالب گیری شده مثل لاستیک در ساخت تایر، پلی اورتان در قالب های معماری، پلاستیک در قالب گیری تزریقی یا فولاد در ریخته گری استفاده می شوند.

سیلیکون ها در این فرآیند کارآمد است؛ زیرا لایه ای ضد اصطکاک ایجاد می کند و خاصیت نچسب و روان کنندگی را ارائه می دهند. روغن سیلیکون در مقایسه با سایر پلیمرها به کاهش کشش سطحی کمک کرده و همچنین مقاومت بالاتری در برابر حرارت و اکسیداسیون دارد.

نظافت سطوح یا بدنه خودرو

روغن سیلیکون در پاک گردن گرد و غبار از سطوح مختلف و ایجاد شفافیت در سطح تاثیر به سزایی دارد. این ماده با چسبیدن به ذرات غبار باعث می شود کثیفی ها از سطح پاک شوند. برای بهبود کارایی و دوام بر روی سطح، این ماده با مایعاتی با وزن مولکولی بالا مثل سیلیکون اکریلیک یا سیلیکون رزین ترکیب می شود.

ریخته گری دقیق

ریخته گری دقیق، یک فرآیند چند مرحله ای است که تاکید بر تولید قطعات دقیق و با جزئیات دارد. این فرآیند با تزریق موم به قالب برای ایجاد الگویی از محصول نهایی آغاز می شود. در این فرآیند از روغن سیلیکون به دلیل خواص غیر سمی و غیر خورنده می توان استفاده کرد.

روان سازی قطعات لغزنده خودرو

از روغن سیلیکون در اجزای متحرک و درگیر خودرو به منظور حرکت روان این بخش ها استفاده می شود. این ماده روان کننده ترین ماده شناخته شده در جهان است و به منظور بهبود عملکرد اجزای موتور ماشین استفاده می شود. این ماده سیالیت عالی در دماهای پایین دارد و فراریت کم و پایداری حرارتی خوبی در دماهای بالا از خود نشان می دهند. در مقایسه با روان کننده های مبتنی بر نفت، گریس سیلیکونی محدوده دمایی مفیدتری دارد.

کاور اجزای داخلی

روغن سیلیکون در مواقعی که سیستم برقی اتومبیل مرطوب شود با خاصیت ضد آب و دفع رطوبت خود مانع از وقوع اتصالی در خودرو می شود. این روغن علاوه بر خاصیت خشک کن، می تواند بهترین عایق الکتریکی باشد تا از ابزار و تجهیزات شما محافظت کند. روغن سیلیکون در دماهای شدید بین ۱%D

عضویت در خبرنامه