ویژگی های روغن گیربکس توتال (روغن دنده توتال)

ویژگی های روغن گیربکس توتال (روغن دنده توتال)

به منظور کمک و راهنمایی برای خرید روغن صنعتی توتال، در این مقاله قصد داریم تمام اطلاعاتی را که باید در مورد ویژگی ها، خواص و زمان تعویض روغن گیربکس توتال یا روغن دنده توتال بدانید را در اختیارتان قرار دهیم. روغن گیزبکس توتال روانکار بسیار مهمی است که گیربکس های دستی و اتوماتیک ماشین ها به آن نیاز دارند تا از خرابی های زود هنگام جلوگیری کند.

هنگام خرید روغن توتال، مهمترین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که این شرکت، روغن روان کننده ATF و MTF را تولید و ارائه می کند که به ترتیب برای گیربکس های اتوماتیک و دستی طراحی شدند. یکی از اجزایی که می تواند در دمای بالا برای مدت زمان طولاتی کار کند، جعبه دنده است. استفاده از روغن گیربکس توتال، عمر این قطعه را افزایش می دهد.

یکی از مزایای روغن گیربکس توتال این است که اصطکاک بین اجزای گیربکس را کاهش می دهد؛ در نتیجه دنده و سایر اجزا سریعتر خنک می شوند. اگر گیربکس با روانکار خاصی روغن کاری نشوند، سایش زودرس، ذرات فلز و آلودگی افزایش می یابد.

ویسکوزیته، مواد افزودنی و روغن پایه سه عامل اساسی برای انتخاب روغن گیربکس مناسب و استاندارد است. این عناصر بسته به نوع گیربکس، شرایط عملیاتی و سایر جنبه ها انتخاب  می شوند. علاوه برا این، مواد افزودنی روغن گیربکس عبارتند از:

  • مواد ضد سایش و ضد ترک و EP برای فشارهای بالا
  • مواد کاهنده اصطکاک
  • مواد ضد اکسیداسیون و ضد خورنده
  • ضد رسوب و ضد کف

با استفاده از ویژگی های روغن گیربکس توتال می توانید مشکلات متعددی را که در گیربکس خودرو ایجاد می شود، مدیریت کنید. عدم حرکت خودرو، جا نرفتن دنده و صدا دادن دنده در زمان جا انداختن، از نشانه های فرسودگی روغن و کیفیت اولیه روغن است. اگر این علائم را دیدین، باید برای تعویض روغن آلوده اقدام کنید.

فرق روغن گیربکس با روغن موتور چیست؟

در این قسمت تفاوت بین روغن موتور که به روغن واسکازین هم معروف است را با روغن گیربکس را توضیح خواهیم داد. بسیاری از افراد به اشتباه بر این باورند که این دو روغن با وجود اینکه هم از نظر ظاهر و هم از نظر عملکرد متفاوت هستند، یکسان هستند. روغن گیربکس توتال از نظر ظاهری غلظت بیشتری نسبت به روغن موتور دارد.

یکی از روغن های اولیه در بسیاری از قطعات ماشین آلات که قدرت را به گیربکس انتقال می دهد، واسکازین است که اغلب به عنوان روغن گیربکس شناخته می شود. هر دو روغن برای افزایش عملکرد خودرو بسیار مهم هستند و تعویض به موقع آن ها تاثیر قابل توجهی بر شتاب و سرعت خودرو دارد. وقتی زمان تعویض فرا می رسد، گیربکس و روغن موتور در ابتدا با هم تفاوت دارند.

گیربکس خودرو ممکن است دومین تمایز بین این دو روغن را نشان دهد. به بیان دیگر، روغن موتور برای گیربکس های دستی استفاده می شود؛ با این وجود، ذکر این نکته ضروری است که روغن موتور برای دنده های اتوماتیک نیز استفاده می شود. برای انتقال نیرو در گیربکس های اتوماتیک بهتر است از کیفیت روغن گیربکس توتال استفاده شود. دو وظیفه اصلی این روغن ها روانکاری و تمیز کردن است. در نتیجه قطعات خودرو روغن کاری شده و آلودگی و آلاینده ها را جذب می کنند.

زمان تعویض روغن توتال

آیا می دانستید که زمان تعویض روغن گیربکس در گیربکس های دستی و اتوماتیک متفاوت است؟ با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو، می توانید عملکرد و مسافت طی شده را برای تعیین زمان دقیق تعیین کنید. برای گیربکس های دستی معمولا بین ۵۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر است؛ در حالی که برای گیربکس های اتوماتیک بین ۱۰۰ تا ۱۸۰ هزار کیلومتر است. به همین دلیل زمان کلی تعویض روغن نوع دستی کمتر از نوع اتوماتیک است؛ البته سبک رانندگی و شرایط جاده نیز تاثیرگذار است. حفظ کیفیت روغن گیربکس توتال مستلزم تعویض مکرر روغن است.

اگر با مشکلاتی مانند لرزش شدید، تعویض دنده دشوار، صداهای عجیب و غریب یا بوی سوختن مواجه شدید، روغن گیربکس را فورا تعویض کنید تا فرسودگی متوقف شود و سرعت موتور افزایش یابد؛ بنابراین، بهتر است برای حفظ سلامت گیربکس دستی از یک متخصص کمک بگیرید؛ زیرا فاقد میله چک روغن خاص است و تعمیر آن هم دشوارتر است.

ما در مورد ویژگی های روغن گیربکس توتال و اینکه چگونه تعویض به موقع آن ممکن است در هزینه ها و مصرف سوخت صرفه جویی کند و در عین حال تاثیرات مثبتی بر خودرو داشته باشد، آشنا شدیم؛ بنابراین برای اطمینان از عملکرد بهینه و عملکرد مناسب ماشین آلات، منحصر به فرد بودن روغن توتال خریداری شده را در نظر بگیرید.

جهت خرید روغن گیربکس توتال یا روغن دنده صنعتی با هر برند دیگری با شماره درج شده در سایت تماس برقرار کنید:

شماره تلفن: 09120233785

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه