فرمول تولید روغن آب صابون

ابتدا باید تعریف، کاربردها و تاریخچه روغن آب صابون را به صورت کلی مرور کنیم تا دستور یا روش تولید روغن آب صابون را در این مقاله به شما آموزش دهیم. اگر این موضوع و فرمول تولید روغن آب صابون مورد علاقه شماست، پس تا انتهای این مقاله با بازرگانی روغن کیان همراه باشید.

روغن آب صابون چیست؟

روغن آب صابون روغنی است که هنگام ماشین کاری برای ساخت اقلام فلزی استفاده می‌شود که گرمای زیادی تولید می‌کند. استفاده از روغن برش در محل کار به روانکاری ابزار برش، دفع بخشی از گرما و بهبود عملکرد برش با کاهش اصطکاک و افزایش عمر ابزار کمک می‌کند. ساخت روغن برش با استفاده از وسایل روزمره خانه ساده است.

موارد استفاده و کاربرد روغن آب صابون

مطابقت با دو مشکل که نشان دهنده دو موضوع اصلی است که سیالات برش در نظر گرفته شده است تا به آنها رسیدگی کنند، می توان از دو دسته خنک کننده‌ها و روان کننده‌ها نام برد.

این موضوع که آیا آب ممکن است به عنوان روغن برش استفاده شود یا خیر، اکنون برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود.

در پاسخ، باید توجه داشت که در حالی که آب یک رسانای گرمای قوی است و به عنوان یک سیال برش دارای اشکالاتی است؛ به خوبی روغن کاری نمی‌کند، به سرعت می‌جوشد و اجزای دستگاه را دچار زنگ زدگی می کند؛ بنابراین آب به تنهایی برای عملیات برش نامناسب است.

آیا روغن در آب صابون حل می‌ شود؟

آب می‌تواند مواد قطبی را حل کند. گریس یا روغنی که با آب پاک نمی‌شود، اکثریت چیزی را تشکیل می‌دهد که ما از آن به عنوان کثیفی یاد می‌کنیم؛ زیرا چربی و روغن به دلیل ماهیت غیر قطبی در آب حل نمی‌شود. می‌توانید صابون را با آب یا روغن ترکیب کنید.

فرمولاسیون شیمیایی یا فرمول تولید روغن آب صابون

بر اساس ترکیب شیمیایی، سیالات برش به 4 دسته تقسیم می‌شوند:

 • روغن های برش
 • روغن‌های تعلیق
 • سیال های نیمه شیمیایی
 • سیال های مبتنی بر شیمیایی

هر یک از این سیالات برش، به عنوان روان کننده و یک عامل خنک کننده عمل می‌کنند. در حالی که روغن‌های برش به عنوان روان کننده بهترین عملکرد را دارند، سه نوع دیگر، به عنوان خنک کننده بهتر عمل می‌کنند؛ زیرا بر پایه آب هستند.

روغن‌ های برش

اساس آنها نفت است که ممکن است از گیاهان، حیوانات، موجودات دریایی و نفت به دست آید. رایج‌ترین نوع روغن‌های معدنی، پایه نفتی هستند که به طور گسترده در دسترس هستند و کیفیت روان کنندگی خوبی دارند.

سیال های حاوی بسیاری از انواع روغن، اغلب برای دستیابی به روانکاری بهینه مخلوط می‌شود. روغن‌ها همچنین با افزودنی‌های شیمیایی ترکیب می‌شوند تا کیفیت روان کنندگی آنها بهبود یابد. این افزودنی‌ها که از ترکیبات گوگرد، کلر و فسفر ساخته شده‌اند، برای ایجاد پوشش‌های نازک جامد (روغن کاری با فشار بالا) روی سطوح تراشه و ابزار توسط واکنش‌های شیمیایی طراحی شده‌اند که تماس فلز با فلز بین آنها را متوقف می‌کند.

روغن‌ های معلق

آنها از قطرات ریز روغنی که در آب شناور هستند، تشکیل شده‌اند. یک عامل تعلیق برای بهبود اختلاط و پایداری در هنگام ساخت یک سیال با ترکیب آب و روغن (اغلب روغن معدنی) به مقصود اضافه می‌شود. نسبت آب به روغن اغلب 30 به 1 است. برای تامین روانکاری با فشار بالا، مواد افزودنی شیمیایی مبتنی بر گوگرد، کلر و فسفر اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند. روغن‌های معلق ویژگی‌های خنک کنندگی و روان کنندگی را در یک سیال برش واحد ترکیب می‌کنند؛ زیرا ترکیبی از روغن و آب هستند.

سیال‌ های شیمیایی

مواد شیمیایی در روغن‌های معلق حل نمی‌شوند؛ آنها در آب حل می‌شوند. ترکیباتی که حل می‌شوند عبارتند از مخلوط‌های گوگرد، کلر و فسفر با عوامل مرطوب کننده. مواد شیمیایی، وجود دارند تا مقدار مشخصی روان کننده را به محلول ارائه دهند. سیالات برش شیمیایی، نسبت به انواع دیگر، کیفیت خنک کنندگی بهتری دارند اما کیفیت روان کنندگی کمتری دارند. برای بهبود قابلیت روانکاری سیال برشی، مقدار کمی روغن معلق به سیالات نیمه شیمیایی اضافه می‌شود. این مایعات در واقع ترکیبی از روغن‌های معلق و مایعات شیمیایی هستند.

اجزای تشکیل دهنده تولید روغن آب صابون

 • حدود 95% آب + حدود 4% روغن پایه معدنی
 • مواد شوینده
 • ماده امولسیون کننده برای ایجاد امولسیون بین آب و روغن و همچنین تثبیت کننده امولسیون
 • آنتی اکسیدان
 • آنتی فوم برای جلوگیری از کف کردن محصول
 • مواد زیست کش برای جلوگیری از رشد باکتری و قارچ که باعث خراب شدن بوی بد امولسیون می‌شوند
 • مواد افزودنی ممانعت کننده از زنگ زدگی

آیا می‌ توان آب را با روغن برش مخلوط کرد؟

روغن و آب هنگامی سریع با هم ترکیب شوند، ترکیب ناپایداری ایجاد می‌کنند که به دو فاز تقسیم می‌شوند: سمت روغنی و سمت آبکی.

برای ترکیب این دو فاز آب و روغن به یک ترکیب پایدار، یک عامل امولاسیون کننده مورد نیاز است.

ما در این مقاله (فرمول تولید روغن آب صابون) سعی کردیم تا تولید روغن آب صابون را به صورت خلاصه برای شما بیان کنیم. در هر صورت امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم در تولید روغن آب صابون به شما کمک کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه