روغن صنعتی پارس

همه چیز درباره شرکت پارس

اولین پالایشگاه و شرکت نفت خصوصی در ایران، شرکت نفت پارس یا به صورت خلاصه شرکت پارس که به آن پالایشگاه پارس هم می گویند، است. شرکت نفت پارس توسط عبدالعلی فرمان فرماییان تاسیس شد اما در پی انقلاب به مصادره جمهوری اسلامی درآمد و اکنون توسط ستاد اجرایی فرمان امام اداره می‌شود. قدیمی‌ترین پالایشگاه تولید روغن موتور و روغن روانکاری خاورمیانه و ایران شرکت نفت پارس است. این پالایشگاه در محدوده شهر قدس و در کیلومتر ۱۹ بزرگراه شهید لشکری واقع شده است.

تاریخچه شرکت نفت پارس

زمانی که عبدالعلی فرمان فرماییان پس از تحصیل در رشته سیاست، اقتصاد و فلسفه در دانشگاه آکسفورد، به ایران بازگشت و به کار صنعتی نوین فکر کرد. پدر همسر اولش که متولد یونان بود، صاحب شرکت روغن موتور الوین در آتن بود. عبدالعلی فرمان فرماییان شرکت نفت پارس را با کمک وی و تنی چند از نزدیکانش در اول آذر ماه ۱۳۳۷ با سرمایه ۱۵۰ میلیون ریال تاسیس کرد.

فرمان فرمایان برای تامین سرمایه اولیه به دنبال وام بانکی رفت و به همین دلیل مجبور شد که یکی دو ملک اجدادی خود را به فروش برساند. به طوری که او سال‌ها بدهی قابل توجهی را پرداخت می کرد. یک گزارشگر رسمی مدعی است که بین سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۳۹ مبلغ ۹۰۰ میلیون ریال برای واردات انواع روانکارها به ایران هزینه شده است. این اتفاق زمانی رخ داد که تشکیل و توسعه پالایشگاه شرکت نفت پارس با هزینه بالغ بر ۲۲۰ میلیون ریال انجام شد.

هدف تاسیس شرکت علاوه بر فروش محصولات به مصرف کننده داخلی، برای صادرات به کشورهای نزدیک که در آن زمان فاقد وجود چنین فناوری و صنعت بودند، راه اندازی شد. در کیلومتر ۱۹ بزرگراه شهید لشکری پالایشگاه آن نیز در سال ۱۳۳۹ شروع به کار کرد. این شرکت سپس به عنوان سهامی عام تاسیس شد و از سال ۱۳۴۱ سهام آن در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. شرکت بزرگ نفتی شل برخی از این سهام را در سال 1341 خریداری کرد و در همان سال شرکت نفت شل مجوز استفاده از کالاهای این شرکت را گرفت. این شرکت توانست بخشی از بازار منطقه را در اختیار بگیرد.

تمامی اموال و دارایی‌های خانواده فرمان فرماییان در جریان مصادره‌های اولیه در سال 1357 به همراه ۵۲ خانواده صنعتی دیگر در انقلاب ۵۷ ضبط و در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت. شرکت نفت پارس با تشکیل ستاد اجرایی فرمان امام به این ستاد منتقل شد.

هیات مدیره اول و بنیانگذاران شرکت نفت پارس

اعضای نخستین هیات مدیره و بنیانگذاران شرکت نفت پارس به شرح زیر است:

  • عبدالعلی فرمان فرمائیان (رئیس هیات مدیره)
  • سیروس فرمان فرمائیان (نایب رئیس)
  • فاروق فرمان فرمائیان (خزانه دار)
  • محمد حسین فیروز (بازرس شرکت)
  • کاوه فرمان فرمائیان (بازرس شرکت)
  • ابوالبشر فرمان فرمائیان (مدیر عامل اداری)
  • وارطان آزاریان (مدیر فنی)

آدرس شرکت نفت پارس

دفتر مرکزی: تهران، خيابان شهيد وحيد دستگردي نرسيده به خيابان دكتر مصدق شمـالي، پلاك 143

تلفن : 22229500-021

آدرس پالایشگاه : کیلومتر 22 جاده مخصوص کرج

تلفن : 5-46815001-021

محصولات

در سال ۱۳۴۱ حدود ۱۹ نوع روغن موتور و روان کننده‌های مختلف، ۵ نوع گریس و یک نوع سم دفع آفات توسط پالایشگاه این شرکت به فروش رسید. ظرفیت این پالایشگاه در آن سال برابر 20 هزار تن انواع روغن موتور، 2 هزار تن گریس، 2 هزار تن پارافین جامد و مقداری آفت کش بوده است.

محصولات و بازارهای مصرف

انواع روغن‌های صنعتی مانند روغن‌ هیدرولیک، روغن کمپرسور، روغن انتقال حرارت یا همان روغن حرارتی، روغن توربین، روغن گردشی یا روغن گردان، روغن کشتی و همچنین انواع گریس‌ صنعتی بر پایه کلسیم، آلومینیوم و منیزیم و انواع خنک کننده، ضد یخ و سیالات ضد رسوب از جمله محصولات شرکت نفت پارس است.

انواع روغن پایه سبک و سنگین، اکستراکت سبک و سنگین، انواع پارافین و فتوسیل، انواع اسلک، واکس سبک و سنگین انواع محصولات جانبی هم تولبدات این شرکت است.

مشتریان نفت پارس از طریق نمایندگی‌های فعال این شرکت در سراسر ایران به کلیه کالاهای اولیه و کمکی این شرکت دسترسی دارند. عمده کالاهای اولیه از طریق تکمیل مجدد نفت در اختیار مشتریان نهایی قرار می‌گیرد. محصولات شرکت نفت پارس در انواع صنایع داخلی از جمله صنایع تولید فولاد و فلزات، سیمان سبک و سنگین استفاده می‌شود. سازندگان خودرو و خدمات پس از فروش آنها، معدن لاستیک، سازندگان فعال در صنایع ساختمانی و تولیدی حفاری، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، راه آهن، تولید کریستال و شیشه، بهداشتی و آرایشی و صنعت هوانوردی از جمله صنایعی هستند که از محصولات شرکت نفت پارس استفاده می کنند.

ماسک و مواد ضدعفونی کننده از دیگر کالاهای تولیدی شرکت نفت پارس است که خط تولید آن در سال ۱۳۹۷ افتتاح شد.

تولیدات شرکت نفت پارس

شرکت نفت پارس از سال 1341 فعالیت خود را آغاز کرده و در این مدت بیش از ۱۹ نوع روان کننده و روغن موتور، ۵ نوع گریس و نوع خاصی از آفت کش‌ها را تولید کرده است. این شرکت ظرفیت تولید حدود ۲۰ هزار تن روغن موتور، ۲۰۰۰ تن گریس و ۲۰۰۰ تن پارافین دارد.

مدارک و شواهد موجود نشان می دهد که از همان ابتدای تاسیس، به لحاظ شراکت با کمپانی شل، پالایشگاه پارس موفق به تهیه تولیدات خود با استانداردهای بین المللی می شود و این شرکت با اعزام کارشناسان خود، آموزش متخصصان ایرانی را در زمینه های تولید روغن های پیشرفته آغاز می کند.

با این اقدام و بر اثر آموزش های فنی و تخصصی دیگر، شرکت نفت پارس نخستین مجموعه روانکاری در صنعت کشور است که فناوری های مربوط به تولید تولید فرآورده های روانکار را به کشور منتقل کرده و صدها مهندس و کارشناس را در طول خدمت در این شرکت با فناوری های به روز و ساخت و تولید روانکارها آشنا کرده است. در حال حاضر نیز این روند در ارتباط با فناوری های پیچیده نوین مثل نانو فناوری ادامه دارد و به همین دلیل است که محصولات شرکت، همواره ممتاز و مطابق با استانداردهای یین المللی شناخته می شود.

در این زمینه، دریافت گواهینامه های بین المللی از جمله شواهد ارزنده است. از ابتدای تاسیس شرکت و پس از آغاز همکاری با شرکت شل، گواهینامه های متعددی در راستای اعتبار محصولات نفت پارس به شرکت اهدا شده که از قدیمی ترین آن ها، گواهینامه کارخانجات مرسدس بنز المان، وزارت دفاع انگلیس و کمپانی کاترپیلار برای روغن موتور پارس کیان، اس -۱ است. این روغن در زمان خود (۴۰ سال پیش) تنها روغن قابل استفاده در موتورهای دیزلی با کارکرد ۴ هزار کیلومتر بود.

برترین محصولات شرکت نفت پارس

فعالیت شرکت نفت پارس، تولید کالا از نفت خام است کالاهای این شرکت شامل موارد زیر هستند:

روغن دنده خودرو یا روغن دنده صنعتی پارس

به طور کلی ۵ نوع روغن دنده با نام‌های گیربکس اتوماتیک پارس، پارس مدوس EPS، پارس مدوس EP و غیره تولید می‌کند.

روغن دریایی پارس

شش نوع مختلف از این روغن وجود دارد که به طور خاص برای بخش دریایی ساخته می‌شود با نام‌هایی مانند پارس موج، پارس اقیانوس، پارس لنگ، پارس دریا و غیره

روغن موتور بنزینی

حدود ۱۰ نوع روغن موتور بنزینی مختلف تولید می‌شود که عبارتند از پارس سوپر پایا پلاس، پارس پایا، پارس CNG، پارس ارس، پارس سوپر جم، پارس تیزرو و غیره شناخته می شود.

روغن موتور دیزلی ۱۵ برند روغن زد تحت عنوان پارس سوپر پیشران، پارس سوپر پایدار اولترا، پارس پایدار، پارس سوپر اروند دیزل، پارس تراکتور، پارس غزال و غیره ایجاد می‌کند.

روغن خنک کننده یا ضدیخ پارس

۶ نوع مختلف ضد یخ ساخت این شرکت وجود دارد که از پر فروش ترین محصولات این برند است؛ همچنین این شرکت از پارس ورسک، پارس یخ سازی، پارس سهند نیرو و….. نام برده است.

انواع گریس صنعتی شرکت نفت پارس

گریس‌های این برند برای روانکاوی با نام‌های پارس لیتیوم، پارس ماهان، پارس شاسی، پارس کلسیم، پارس کمپلکس و غیره تولید می شوند.

روغن‌ صنعتی پارس

از مهمترین روغن‌های مورد استفاده در صنایع، می‌توان به روغن‌های مورد استفاده در ماشین پارس اسکرو، کمپرسور پارس، پارس دراپ و ….. اشاره کرد.

افتخارات شرکت نفت پارس

شرکت پارس با ایجاد اقلام با کیفیت و در عین حال رضایت مشتریان خود توانسته است در طول سالیان فعالیت خود در جشنواره‌های متعددی افتخار کسب کند. این برند برای اولین بار در سال 1392 به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایرانی شناخته شد و پس از آن در سال ۱۳۹۵ و بار دیگر در سال ۱۳۹۶ موفق به دریافت جایزه ملی تعالی و پیشرفت شد و مجدد در سال 1397 هم دوباره موفق به دریافت این جوایز و تندیس ها شد.

در بیست و دومین همایش صنعتی که در استان تهران برگزار شد، شرکت نفت پارس موفق به کسب مقام اول صنعت سبز کشور شد. این شرکت بار دیگر تندیس بلورین ششمین جایزه تعالی و پیشرفت را در سال ۱۴۰۰ دریافت کرد.

این شرکت، در سال اخیر 1401 موفق به دریافت جایزه طلای مسئولیت اجتماعی و پایداری بنگاه اقتصادی در رده وظایف زیست محیطی شده است.

قیمت روغن صنعتی پارس | خرید روغن صنعتی پارس

محصولات پارس

روغن پارس انتقال حرارت

روغن پارس انتقال حرارت، با بهره‌گیری از روغن پایه مرغوب جهت استفاده در سیستم های انتقال حرارت تولید گردیده است.

روغن پارس بابک

روغن پارس بابک، روغن هيدروليك با كارايي بالا است كه با استفاده از روغن پايه و مواد افزودني ضد خوردگی و ضد اکسیداسیون  فرموله شده تا سيستم هاي گردشی و هيدروليكي، یاتاقان های ضد اصطکاک، جعبه دنده های بسته و جعبه لنگ انواع کمپرسورها را محافظت كند.

روغن پارس بابک ویژه

روغن پارس بابک ويژه با بهره گيري از روغن پايه بسيار مرغوب و مواد افزودني ضد سايش، ضد اكسيداسيون و ضد زنگ زدگي جهت استفاده در سيستم هاي هيدروليك و گردشي پيشرفته توليد گرديده است.

روغن پارس توربین

روغن پارس توربین، با بهره گیری از روغن پایه بسیار مرغوب و مواد افزودنی ویژه جهت استفاده در توربین های آب، بخار و گاز تولید گردیده است.

روغن پارس راک دریل

روغن پارس راک دریل، روغنی است که با فرمولاسیون ویژه جهت استفاده در قطعات ماشین ابزار تولیدگردیده است.

روغن پارس رولینگ

روغن پارس رولینگ، با بهره گیری از روغن پایه بسیار مرغوب و مواد افزودنی ویژه فشار پذير، با جداپذيري عالي از آب و مقاومت در برابر خوردگي، جهت عملکرد بسیار مطلوب درسیستم های رولینگ واحدهای نورد گرم صنایع فولاد تولید گردیده است.

روغن پارس زنجیر SHT

روغن پارس زنجیر SHT ، روغني است كه جهت روانکاری قطعات متحرک مثل یاتاقان های متحرک نقاله ها و یا زنجیرهای متحرک کوره های پخت، که تحت شرایط عملیاتی با دماهای خیلی بالا مي‌باشند، تولید گردیده است.

روغن پارس فلاشینگ

روغن پارس فلاشينگ، با بهره گیری از روغن پایه مرغوب با ميزان گرانروي مناسب به عنوان روغن تميزکننده براي استفاده در سيستم‌هاي گردشي و کاربردهاي صنعتي ديگر که در آن ها روغن با کيفيت بالا مورد نياز مي‌باشد، توليد گرديده است.

روغن پارس کمپرسور 1053

روغن پارس کمپرسور 1053، با استفاده از روغن پایه مرغوب و مواد افزودنی خاص توليد و دارای فرمولاسیون ویژه جهت مصرف در انواع کمپرسورهای اسکرو (Screw) و تیغه ای (Vane) است.

روغن پارس کمپرسور P

روغن پارس كمپرسور P با بهره گيري از روغن پايه بسيار مرغوب با شاخص گرانروي بالا و مواد افزودني ويژه با فرمولاسيون خاص، جهت كمپرسورهاي رفت و برگشتي طراحي گرديده است.

روغن پارس کوئینچینگ

روغن پارس کوئینچینگ، با بهره گیری از روغن پایه بسیار مرغوب و مواد افزودنی مناسب برای عملیات حرارتی فلزات تولید گردیده است.

روغن پارس کیوان

روغن پارس کیوان، روغن گردشی با عملکرد مطلوب بوده که با بهر ه گیری از روغن پایه مرغوب و مواد افزودنی ضد اکسیداسیون و ضد زنگ تولید گردیده است.