روغن ترانسفورماتور شل چیست؟

روغن ترانسفورماتور شل

روغن ترانسفورماتور شل چیست؟

روغن صنعتی در صنایع مختلف نقش ضروری دارند و ماشین آلات بدون آن ها نمی توانند به درستی کار کنند. روغن ترانسفورماتور یکی از این روغن ها است. در این مقاله توضیح می دهیم که روغن ترانسفورماتور شل (Shell) چیست و چه کاربردی دارد؟ اگر قصد خرید روغن شل را دارید، مطمئن شوید که کارایی لازم برای کاهش سایش و اصطکاک بین قطعات، حفظ قطعات ماشین آلات و حفاظت از تجهیزات مکانیکی و صنعتی را دارد.

در ترانسفورماتورها قطعات حساسی وجود دارد که انرژی الکتریکی را از طریق القای الکترو مغناطیسی بین چند سیم پیچ منتقل می کند. روغن ترانسفورماتور شل چیست؟ روغن ترانسفورماتور شل، روان کننده ای با پایداری در دمای بالا است که به عنوان عایق الکتریکی نیز استفاده می شود.

در واقع ترانسفورماتورها، لامپهای فلورسنت، خازن های فشار قوی، کلیدها و… وجود دارد که برای جلوگیری از اشتعال با اکسیداسیون بهتر است از روغن ترانسفورماتور شل برای محافظت از هسته و سیم پیچ استفاده شود.

دستگاه ترانسفورماتور یک محفظه محکم و فلزی است که با استفاده از روغن ترانسفورماتور شل، توانایی کم و زیاد کردن جریان را داشته و برای انتقال توان از مداری به مدار دیگر است.

روغن ترانسفورماتور شل

روغن ترانسفورماتور شل

روغن پایه در انواع روغن ترانسفورماتور

روغن ترانسفورماتور برق به روغن هایی با دما بالا، دی الکتریک بالا و پایداری حرارتی و شیمیایی معروف هستند. از آنجایی که روغن ترانسفورماتور به عنوان عایق الکتریکی عمل می کند، پارافین و نفتینگ مواد اصلی در روغن های عایق ترانسفورماتور هستند؛ بنابراین انواع روغن ترانسفورماتور عبارتند از:

  • روغن پایه پارافین: از آنجایی که ما به ویسکوزیته کم با نقطه اشتعال پایین برای خنک سازی بهتر نیاز داریم، روغن پایه پارافین جایگزین عالی برای روغن های پایه نفتی است.
  • روغن پایه نفت: این روغن ها زودتر از نوع اول اکسید می شوند. با این حال، هیچ رسوبی در کف ترانسفورماتور ناشی از لجن محلول تولید شده، وجود ندارد. در نتیجه با سیستم خنک کننده ترانسفورماتور تداخلی ایجاد نمی کند.

برای مقایسه این دو نوع روغن باید بگوییم که اگر چه روغن پایه پارافینی نامحلول است و در کف مخزن رسوب می کند و باعث انسداد سیستم خنک کننده می شود اما روغن پایه نفتی در هنگام اکسیداسیون محلول است و حل نمی شود اما در مقایسه با نوع نفتی، نوع پارافین اکسیداسیون کمتری دارد.

روغن ترانس با افزودنی های منحصر به فرد برای جلوگیری موثر از اکسیژن و سلولز اتمسفر، همراه با مواد اولیه روغن معدنی تولید می شود. اگرچه روغن های معدنی مزایای زیادی برای ترانسفورماتورها دارند اما دارای معایبی نیز هستند مثلا نقطه اشتعال پایینی دارند که ممکن است در صورت نشتی آتش را مشتعل کند.

معمولا روغن ترانس در دمای بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ درجه به جوش می آید و پس از تصفیه، یک محصول خالص با هیدروکربن های مایع است.

نقش روغن در ترانسفورماتور

روغن ترانسفورماتور شل چیست؟ این روغن در ترانسفورماتور چه وظیفه ای دارد؟ روغن ترانس شل دارای نقطه اشتعال بالا، انتقال حرارت خوب و مقاومت بالا است. روغن ترانسفورماتور یکی از اجزای جدایی ناپذیر ترانسفورماتورهای الکتریکی است که در صنایع برق مورد استفاده قرار می گیرد. نقش روغن در ترانسفورماتور این است که از روغن ترانس شل برای خنک کردن و عایق کاری استفاده می کند.

این روغن ها برای افزایش طول عمرشان، تصفیه فیزیکی و شیمیایی روی آن ها قرار می گیرد که در زیر توضیح می دهیم:

  • روش تصفیه فیزیکی: پس از گرم شدن از طریق پمپ در مدار بسته، روغن ترانس برای حذف ناخالصی ها فیلتر می شود.
  • فرآیند تصفیه شیمیایی: روش فیزیکی زمانی اعمال می شود که خاک جذب کننده رنگ از آن عبور داده شود.

انتقال حرارت، یک سیال عایق با تمایل قوی برای اکسیداسیون و تشکیل لجن هدف اصلی روغن ترانسفورماتور الکتریکی است؛ علاوه بر این، تعمیر و نگهداری و تعویض منظم نقش مهمی در حفاظت از روغن ترانسفورماتور دارد.

تست روغن ترانسفورماتور

برای اطمینان از خرید روغن اصل می توانید آزمایش روغن ترانسفورماتور را انجام دهید. برای تایید اینکه این روغن ها مطابق با استانداردهای بین المللی ASTM تولید شده اند، می واند از تکنیک های زیر استفاده کرد.

با اندازه گیری ولتاژ خرابی و بررسی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی روانکار در آزمایشگاه می توانید تست روغن ترانسفورماتور، آزمون های تانژانت دلتا، ولتاژ شکست، کشش سطحی و غیره را در روغن انجام دهید؛ برای مثال تانژانت دلتا یکی از روش های تست جهت اندازه گیری ضریب اتلاق دی الکتریک است.

از همین طریق نسبت به سالم بودن روغن و نیز افزایش طول عمر ترانس، بدون جایگزین کردن اقدام نمایید. بازرگانی روغن کیان به عنوان یک فروشگاه آنلاین و حضوری یک مرجع آنلاین برای خرید روغن شل اصل است که بهترین خدمات و محصولات کیفیت بالا را با بهترین قیمت ممکن را به شما ارائه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه