راهنمای انتخاب روغن دنده صنعتی

انتخاب روغن دنده صنعتی

راهنمای انتخاب روغن دنده صنعتی خوب

چگونه واسکازین مناسب را خریداری کنم؟

من یک سوال در مورد انتخاب روغن دنده صنعتی برای یک گیربکس کم سرعت و بار سنگین دارم که ویسکوزیته کاهش یافته و مشکلات سایش بیشتر دارد. این دنده دارای یک سیستم روانکاری اجباری است که در دمای 52 درجه سانتیگراد کار می‌کند و در ذوب فولاد استفاده می‌شود. سازنده روغن معدنی با ویسکوزیته 680 (VG) را پیشنهاد می‌کند اما کدام بهتر است؟ روغن معدنی 1000 VG با افزودنی‌های تغییر شکل پلاستیک (PD) یا روغن معدنی 1000 (PAO) VG روغن پلی آلفا الفین؟

قبل از انتخاب روغن دنده صنعتی، بهتر است یک بررسی در محل و مطالعه تجهیزات در حالی که به طور معمول کار می‌کند، انجام دهید. به طور کلی، استاندارد E02-9005 به معنای استاندارد موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) و انجمن تولیدکنندگان چرخ دنده (AGMA) آمریکا می‌تواند برای پیشنهاد ویسکوزیته روغن برای کاربرد شما استفاده شود.

برای یک گیربکس تک کاهشی، این استاندارد نیاز به دانستن سرعت گام خطی را دارد و برای گیربکس چند مرحله‌ای، نیاز به دانستن سرعت گام خطی تطبیق دهنده‌های کم سرعت دارد. مشخصات ارائه شده، توسط سازنده اصلی تجهیزات به احتمال زیاد جایی است که می‌توانید این اطلاعات را دریافت کنید. در غیر این صورت، قطر چرخ دنده‌های خط گام باید اندازه گیری شود و فرمول زیر می‌تواند به شما کمک کند:

قطر (متر) x 3.14 x  دور در دقیقه 60 / (RPM) = متر در ثانیه.

روغن دنده صنعتی، برای دما روغن بین 55 تا 60 درجه سانتیگراد در صورتی که سرعت 1 یا 2/5 متر بر ثانیه باشد، پیشنهاد می‌شود. این در حالی است که روغن دنده صنعتی برای دمای حدود ۶۵ درجه سانتیگراد ایده‌آل است.

این ارقام نشان می‌دهد که ویسکوزیته بیشتر در محدوده دمایی نشان داده شده، مورد نیاز نیست اما چیزهای دیگری هم وجود دارد که باید به آنها فکر کرد. برای مثال، استفاده از فرمولاسیون فشار شدید بسیار مهم خواهد بود.

اگر تجهیزات مکرراً دارای ضربه است و یا برعکس عمل می‌کند، یا شروع به کار می‌کند و متوقف می‌شود، ممکن است بخواهید از نظر ویسکوزیته یک  درجه بالاتر بروید. شستشوی روغن معمولا ضروری نیست زیرا با روغن‌های معدنی بسیار سازگار هستند.

با این حال، پلی گلیکول‌ها و روغن‌های معدنی اغلب ناسازگار هستند و نیاز به شستشوی کامل با روغن پایه پلی گلیکول دارند. علاوه بر این، تایید کنید که رنگ یا واشر که با روغن و روان کننده مصنوعی در تماس است مناسب هستند.

در نهایت، مطمئن شوید که سطح گیربکس جایی است که دما در آن نظارت می‌شود یا خیر. در این حالت روغن گیربکس ممکن است 5 تا 8 درجه گرمتر شود. نصب یک سیستم خنک کننده می‌تواند برای تنظیم بهتر دمای روان کننده ضروری باشد. پتانسیل اختلاط انواع خرابی سیستم را به طور همزمان در نظر بگیریدکه در این مورد، بررسی و ریشه‌یابی بیشتر می‌تواند ضروری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه