تفاوت روغن هیدرولیک و روغن توربین

تفاوت روغن هیدرولیک و روغن توربین
محتوای جدول

برای اینکه تفاوت روغن هیدرولیک و روغن توربین را بخواهیم بدانیم، ابتدا باید این دو نوع روغن را تعریف کنیم و سپس به بررسی تفاوت روغن هیدرولیک و روغن توربین بپردازیم.

روغن هیدرولیک چیست؟

روغن هیدرولیک از فشار مایع برای ساختن سیستم هیدرولیک به عنوان محیط هیدرولیک استفاده می کند که به عنوان ضد سایش، روانکار سیستم، خنک کننده دفاعی، جلوگیری از زنگ زدگی و… برای سیستم هیدرولیک عمل می کند.

روغن توربین چیست؟

روغن توربین همانطور که از اسمش مشخص است، برای روغن کاری توربین ها استفاده می شود؛ از جمله روغن توربین گاز، روغن توربین بخار و… که معمولا در چرخ دنده های کاهش، یاتاقان های کشویی و سیستم های کنترل هیدرولیک واحدهای متصل استفاده می شود. وظیفه اصلی روغن توربین، خنک کنندگی، تنظیم سرعت و روانکاری است. در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت روغن هیدرولیک و روغن توربین و ذکر یک سری الزامات می پردازیم.

تفاوت روغن هیدرولیک و روغن توربین

۱) تفاوت بین الزامات عملکرد روغن هیدرولیک و روغن توربین

الزامات عملکرد روغن هیدرولیک: روغن هیدرولیک به تمیزی عالی نیاز دارد. به منظور حفظ یا بهبود راندمان سیستم هیدرولیک، افزایش عمر روغن هیدرولیک می تواند در هزینه های تعمیر و نگهداری صرفه جویی کند. خاصیت ضد سایش، یکی از مزیت های روغن هیدرولیک و روغن توربین است.

الزامات عملکرد روغن توربین: روغن توربین باید مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی و خوردگی، ضد کف و آزاد شدن هوا خوب، دمولاسیون خوب، پایداری خوب و ویسکوزیته مناسب داشته باشد.

۲) تفاوت روغن هیدرولیک و روغن توربین از نظر ویژگی ها

ویژگی های روغن توربین: توربین گازی دارای ویژگی های صرفه جویی در انرژی و قدرت است. در حین کار، روغن روانکار در معرض سطح حرارت زیاد قرار می گیرد. با هوا (گاز دودکش) مخلوط می شود، با سرعت قابل توجهی پمپ می شود و به گردش در می آید و تحت فشار بالا استفاده می شود؛ بنابراین روغن توربین گازی باید دارای پایداری اکسیداسیون در دما بالا و مقاومت در برابر سایش نسبت به روغن توربین بخار باشد.

ویژگی های روغن هیدرولیک: روغن هیدرولیک به عنوان محیط کار سیستم هیدرولیک استفاده می شود. این عمدتا، انرژی هیدرولیک را در حین روانکاری اجزا هیدرولیک منتقل می کند.

روغن توربین به طور کلی به روغن توربین گاز و روغن توربین هیدرولیک گفته می شود. روغن هیدرولیک در سیستم های انتقال هیدرولیک استفاده می شود. این دو محیط متفاوت هستند. روغن توربین به نیازهای بالاتری برای جلوگیری از زنگ زدگی، ضد کف و ضد امولسیون شدن نیاز دارد. روغن هیدرولیک نیازهای بالاتری برای ضد سایش، ضد کف و ضد امولسیون شدن دارد.

آیا روغن توربین همان روغن هیدرولیک است؟

تفاوت روغن هیدرولیک و روغن توربین با خواص فیزیکی هر دو روغن تقریبا یکسان است؛ با این تفاوت که روغن هیدرولیک حاوی ماده افزودنی ضد سایش ZDDP است. از این روغن ها برای پمپ هایی با روانکاری سامپ مرطوب استفاده می شود.

روغن توربین برای چه مواردی استفاده می شود؟

هر روغنی که برای روانکاری یاتاقان ها و ماشین آلات کمکی در توربین های بخار و هیدرولیک، در توربو پمپ ها و در توربو کمپرسورهای هوا، گاز و تبرید استفاده می شود. روغن های توربین به عنوان روان کننده و سیال کار در انواع ماشین آلات صنعتی چرخه بسته نیز استفاده می شوند. 

چرا از روغن روان کننده در توربین استفاده می شود؟

توربین های گاز مشتق از هوا، نیاز دارند که روغن نه تنها در شرایط حرارتی و اکسیداتیو شدیدتر روانکاری شود؛ بلکه روغن به عنوان سیال انتقال حرارت نیز عمل می کند و گرما را از یاتاقان ها و شفت ها دور می کند. 

روغن توربین از چه چیزی ساخته شده است؟

فرمولاسیون روغن توربین نسبتا ساده است. آن ها مخلوطی از مواد زیر هستند:

  • روغن پایه
  • بازدارنده های خوردگی
  • بازدارنده های اکسیداسیون
  • کف زدا
  • دمولسیفایرها

روغن پایه معمولا ۹۷ درصد یا بیشتر از فرمول روغن توربین است.

کدام روغن در توربین استفاده می شود؟

توربین های آبی معمولا از روغن های ISO 46 یا R&O 68 استفاده می کنند. امولسیون پذیری و پایداری هیدرولیتیکی پارامترهای عملکردی کلیدی هستند که به دلیل حضور ثابت آب، عمر روغن توربین را تحت تاثیر قرار می دهند.

آیا روغن توربین را می توانیم مخلوط کنیم؟

از استفاده از شلنگ ها، قیف ها و ظروف معمولی برای انتقال روغن ها از خانواده های مختلف خودداری کنید؛ برای مثال می توان از همان تجهیزات جابجایی روان کننده برای روغن موتورهای مختلف استفاده کرد اما هرگز روغن توربین را با تجهیزاتی که برای انتقال روغن موتور استفاده می شود، انتقال ندهید.

تفاوت روغن هیدرولیک و روغن توربین گاز چیست؟

روغن توربین گاز باید از پایداری اکسیداسیون در دما بالا و مقاومت در برابر سایش نسبت به روغن توربین بخار برخوردار باشد اما روغن هیدرولیک به عنوان محیط کار سیستم هیدرولیک استفاده می شود. 

امیدواریم که این مقاله، مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد و به هدفمان که بیان تفاوت روغن هیدرولیک و روغن توربین بود، رسیده باشیم. برای خرید روغن توربین و اطلاع از قیمت روغن توربین می توانید با شماره های موجود در سایت تماس برقرار کنید و از کارشناسان روغن کیان کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه