همه چیز درباره شرکت ایرانول

در این مطلب به بررسی محصولات شرکت ایرانول و قیمت روغن صنعتی ایرانول می پردازیم.

شرکت نفت ایرانول یا شرکت ایرانول (سهامی عام) بزرگترین تولید کننده روغن‌ پایه صنعتی، روغن‌ موتور، روغن صنعتی، اسلاک واکس، عصاره فورفورال، پترولاتوم و برلیانت در ایران است. در راستای خصوصی سازی شرکت های دولتی، پالایشگاه های نفت تهران و آبادان متعلق به شرکت ملی نفت ایران در زمستان 1390 از هم جدا شدند و به شرکت نفت ایرانول تغییر نام دادند.

واحد تولیدی نفت پالایشگاه تهران در کنار پالایشگاه نفت آبادان با قدمت 60 ساله، پیشرفته ترین و مجهزترین واحد تولیدی کشور است که قادر است سالانه بیش از 30 درصد نفت پایه کشور را تولید کند و دارای واحدهای آسفالت توسط پروپان و هیدروژناسیون است. با دسترسی به اروند، ظرفیت صادرات این شرکت افزایش یافته است. شرکت ایرانول به لطف این دو واحد تولیدی، پیشتاز بازار در تولید انواع روانکارها است. نام تجاری ایرانول توسط این شرکت برای بازاریابی کالاهای خود استفاده می‌شود.

شرکت ملی نفت ایران در راستای سیاست‌های کلان دولت که با هدف افزایش بهره‌وری و کاهش تصدی گری ها از طریق افزایش مشارکت بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی و کاهش میزان کارآفرینی دولت در بخش غیرانحصاری انجام می‌شود که این شرکت در سال 1382 با واگذاری آن به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، سازمان سرمایه‌گذاری بازنشستگی کشوری و آستان قدس رضوی در ساخت پالایشگاه‌های تهران و آبادان تاسیس شد.

این شرکت با وجود دو پالایشگاه نفت در تهران و آبادان، ظرفیت تولید بیش از 30 درصد نفت پایه کشور را دارد. این مزیت رقابتی به شرکت اجازه می‌دهد تا با ارائه طیف وسیع‌تری از محصولات با قیمت‌های پایین‌تر، سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورد.

قیمت روغن صعنتی ایرانول

پالایشگاه روغن سازی تهران

پالایشگاه روغن سازی تهران که در کنار شرکت پالایش نفت ایران در جاده تهران-قم قرار دارد، یکی از ز پالایشگاه شرکت نفت ایرانول و پیشرفته‌ترین تاسیسات تولید روغن کشور است. دستگاه های این پالایشگاه می‌تواند طیف وسیعی از روغن‌ صنعتی متمایز را ایجاد کند که به دلیل واحد تصفیه هیدروژن در سایر تاسیسات تولید روغن در سراسر کشور امکان‌پذیر نیست.

شرکت ایرانول برترین تولید کننده روغن‌ پایه، روغن‌ خودرویی و روغن صنعتی، نفت خام، اسلاک واکس و عصاره فورفورال در کشور است. در راستای خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی، پالایشگاه‌های نفت تهران و آبادان متعلق به شرکت ملی نفت ایران در زمستان 1381 از هم جدا شدند و به شرکت نفت ایرانول تغییر نام دادند. واحد تولید نفت پالایشگاه تهران که دارای واحدهای آسفالت پروپان و هیدروژنه می‌باشد، پیشرفته‌ترین و مجهزترین واحد کشور است. پتانسیل صادراتی این شرکت با مشارکت با پالایشگاه نفت آبادان با قدمت 54 سال افزایش یافته است که در مجموع می‌توانند سالانه بیش از 40 درصد نفت پایه کشور را تولید کنند.

شرکت نفت ایرانول به لطف این دو واحد تولیدی، پیشتاز بازار در تولید انواع روانکارها است. نام تجاری ایرانول توسط این شرکت برای بازاریابی کالاهای خود استفاده می‌شود.

پالایشگاه آبادان

یکی از دو پالایشگاه شرکت ایرونول، پالایشگاه آبادان است که در حاشیه شرقی اروند رود واقع شده است؛ زمینی به مساحت 20 هکتار را اشغال می‌کند. این پالایشگاه که در سال 1329 راه اندازی شد، با بیش از 53 سال تخصص، اولین کارخانه تولید روغن موتور و صنعتی در ایران است. کالاهای این پالایشگاه برای مصرف داخلی و خارجی به شرح زیر است:

  • انواع روغن‌ پایه سنگین و سبک
  • انواع روغن موتور و روغن صنعتی
  • (اکستراکت) جهت مصرف در کارخانجات دوده صنعتی
  • اسلاک واکس به عنوان خوراک اولیه کارخانجات پارافین سازی و مصارف صنعتی

جایگاه ویژه صادراتی

توانایی تولید کالاهایی که کلیه الزامات تعیین شده توسط سازمان‌های بین‌المللی و ملی برای صادرات را برآورده می‌کند، توسط پالایش نفت آبادان امکان‌پذیر است. این پالایشگاه می‌تواند کلیه سفارشات صادرکنندگان روغن برای روغن پایه، روغن موتور و روغن‌ صنعتی را مطابق با مشخصات سفارش خرید و استانداردهای بین المللی انجام دهد؛ سپس این محصولات به صورت فله یا ظروف در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

پالایشگاه نفت آبادان به زودی تسهیلات حمایتی لازم را برای واردات و صادرات مواد اولیه و کالاهای تولیدی فراهم خواهد کرد. این امر با ساخت مخازن ذخیره سازی مناسب و با احداث پایانه ای مجهز در اروند رود که مواد شیمیایی را مطابق با استانداردهای معتبر و پذیرفته شده بین المللی ذخیره، نگهداری و مخلوط می‌کند، محقق خواهد شد. محل پایانه نزدیک به اسکله‌های نفتی سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

معرفی کوتاه محصولات ایرانول

افتخارات شرکت نفت ایرانول

شرکت نفت ایرانول در طول سال‌ها تخصص و تولید محصول، چندین افتخار، جوایز و لوح تقدیر دریافت کرده است. این دستاورد برتری و شرکت ایرانول را نسبت به سایر مشاغل مشابه نشان می‌دهد. نشان کیفیت از سومین کنفرانس بین‌المللی کیفیت که گواهی بر برتری کالاهای ایرانول است از بزرگترین افتخارات این شرکت است.

استانداردهای ایرانول

شرکت ایرانول از طریق استانداردهای ISO 45001 ،ISO 9001 و ISO 29001 به کیفیت یکپارچه و کاربرد استاندارد جهانی پایبند است. از جمله ضروری‌ترین نیازهای یک شرکت تولید نفت این سه مورد است. کیفیت کالاهای برند ایرانول توسط استاندارد ISO 9001 نشان داده شده است. کسب و کارهایی که گواهینامه ISO 9001 را دریافت کردند، کیفیت محصولات و فرایندهای تولید مجاز خود را تایید می‌کنند. استاندارد بین‌المللی ایمنی و بداشت شغلی یا ISO 45001  گواهی می‌دهد چه کار به صورت ایمن و مطابق با کلیه قوانین و مقررات قابل اجرا انجام می‌شود.

استاندارد ISO 45001 با رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت، خطرات مربوط به کار را کاهش می‌دهد تا از رفاه پرسنل شرکت محافظت کند. یک استاندارد مدیریت کیفیت برای کسب و کارها در بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی استاندارد ISO 29001  است. هدف از این استاندارد ایجاد استاندارد تکمیلی ISO 9001 است که به طور خاص برای بخش‌های پتروشیمی، گاز طبیعی و نفت طراحی شده است. داشتن گواهینامه ISO 29001 در این مشاغل ضروری است؛ زیرا حتی کوچک‌ترین غفلت ممکن است منجر به نتایج غیر قابل برگشت شود.

محصولات ایرانول

هفت دسته کلی که محصولات ایرانول به آنها تفکیک می‌شوند عبارتند از: روغن موتور، روغن دنده موتور، روغن دریایی، گریس، ضد یخ و محصولات جانبی. موارد متعددی با اهداف و کاربردهای مختلف در هر یک از این دسته‌بندی‌ها گفته شده است.

روغن موتور ایرانول

یکی از موارد مورد نیاز، موتور روغن موتور است که از ترکیب روغن پایه با مواد افزودنی ساخته می‌شود. به عنوان خون موتور عمل می‌کند. روغن موتور دو هدف مهم را برای موتورها انجام می‌دهد: موتور را تمیز و روان می‌کند.

روغن موتورها بر اساس نوع موتور و سوخت مصرفی به چهار گروه بنزینی، گازوئیلی، گازی و موتورسیکلت تقسیم می‌شوند. به شرح زیر به آنها یک مرور کلی می‌دهیم:

از آنجایی که روغن موتورهای بنزینی به طور خاص برای استفاده در خودروهای بنزینی ساخته شده‌اند، سوخت کمتری مصرف می‌کنند و از اکسید شدن و خوردگی موتور جلوگیری می‌کنند. ماشین آلات سنگین، معدن، ساخت و ساز، وسایل نقلیه سنگین، تجهیزات حمل و نقل و ساخت و ساز همه به روغن موتور دیزل نیاز دارند. خودروهای گازسوز می‌توانند از روغن موتور استفاده کنند. به عنوان مثال روغن موتور CNG-BUS ایرانول برای استفاده در موتورهای گازوئیلی مناسب است و می‌تواند در تمام شرایط آب و هوایی و فصول ایران مقاومت کند. موتور سیکلت ایرانول استارت آسان موتور را تسهیل می‌کند و سریع به اجزای متحرک می‌رسد و در دماهای پایین موتور را به طور بهینه روان می‌کند.

روغن دنده صنعتی ایرانول

یکی از روان کننده‌هایی که برای روانکاری عناصر متحرک گیربکس استفاده می‌شود، روغن دنده صنعتی است.

واسکازین یا روغن گیربکس از دیگر نام‌های روغن دنده صنعتی هستند. شرکت نفت ایرانول روغن دنده اتوماتیک و دستی تولید می‌کند. روغن دنده اتوماتیک در بسیاری از تجهیزات صنعتی و انواع خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که روغن دنده دستی در خودروهای سبک، سنگین و سایر وسایل نقلیه و همچنین کلیه سیستم‌های انتقال قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روغن دریایی ایرانول

به دلیل شرایط کاری چالش برانگیز در نزدیکی دریا، روغن دریایی برای استفاده در موتورهای دریایی مناسب است. خواص استثنایی ضد پوسیدگی و ضد اکسیداسیون آن از قطعات موتور در برابر خراب شدن در آب شور محافظت می‌کند. روغن‌های دریایی به چهار گروه قایق موتوری، سیلندر دو زمانه، سیستم دو زمانه و تنه پیستونی دسته‌بندی می‌شوند. گروه‌ها به دلیل مقاومت در برابر سایش و توانایی در جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی قطعات موتور متمایز می‌شوند.

روغن صنعتی ایرانول

روغن‌های صنعتی برای روانکاری ماشین آلات، تجهیزات و سایر موارد در کارخانه‌ها و سایر محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود. از جمله روغن‌های مفید در دسته روغن‌های صنعتی می‌توان به روغن هیدرولیک، روغن گردشی، روغن توربین، روغن کمپرسور، روغن دنده صنعتی، روغن ترانسفورماتور، روغن انتقال حرارت، روغن نساجی، روغن ماشین آلات کشاورزی، روغن شستشو و روغن فرایند اشاره کرد.

انتقال نیرو و روغن کاری فرمان با استفاده از روغن هیدرولیک انجام می‌شود که فرمان را آسان‌تر و سریعتر می‌کند. در ساخت نخ و پارچه برای صنعت نساجی از روغن نساجی استفاده می‌شود. در طی فرایند تولید پارچه در ماشین‌های نساجی، روغن نساجی نرم شده و اصطکاک بین نخ و پارچه را کاهش می‌دهد. دمای موتور با استفاده از روغن انتقال حرارت کاهش می‌یابد که باعث کاهش دمای موتور نیز می‌شود؛ علاوه بر این، روغن شستشو، یک روغن تمیز کننده است که با از بین بردن زنگ زدگی و رسوبات رانندگی را آسان می‌کند.

گریس ایرانول

گریس، ترکیبی ژلاتینی است که از مخلوط کردن روغن با مواد افزودنی و مواد غلیظ ایجاد می‌شود. از کاربردهای آن می‌توان به چسبندگی بیشتر، روانکاری کمتر و سهولت استفاده برای ماشین آلات و وسایل اشاره کرد. برند ایرانول سه نوع گریس تولید می‌کند که بسیار متنوع هستند:

  • ایرانول لیما
  • ایرانول لیما EP
  • ایرانول CAMA.

کمپرسورها، گیربکس‌ها، یاتاقان‌ها، موتورهای الکتریکی و سایر اجزا از جمله کاربردهای آن‌ها هستند.

ضدیخ ایرانول

ضدیخ یکی از موادی که بسیاری از خودروها در فصول سر و گرم به آن نیاز دارند، ضدیخ است که انجماد و جوش مایعات را کاهش داده و دمای موتور را کاهش می‌دهد. ممکن است برای جلوگیری از یخ زدن خودرو در زمستان و جوشیدن در تابستان استفاده شود. ضدیخ دارای خواص ضد جوش و همچنین توانایی جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی است. شرکت نفت ایرانول با توجه به نیاز بازار و اهمیت این کالاها اقدام به تولید انواع ضدیخ می‌کند.

قیمت روغن صنعتی ایرانول

شرکت نفت ایرانول یک دسته‌بندی را به اقلام تکمیلی اختصاصی داده است که شامل چهار محصول می‌شود، علاوه بر شش دسته محصولی که در قسمت‌های قبل نشان دادیم.

خرید روغن صنعتی ایرانول

ایرانول SW که به نام ایرانول اسلاک واکس نیز شناخته می‌شود، یک ماده کامپوزیتی ضد آب است که ممکن است برای ایجاد کاغذ کربنی، کبریت، پولیش، شمع و جوهر استفاده شود.

علاوه بر این، آدامس، شمع و وازلین با استفاده از ایرانول PM که معمولاً به عنوان پترولاتوم شناخته می‌شود، ساخته می‌شود.

دو محصول دیگر شرکت نفت ایرانول ایرانول TR یا آسفالت ایرانول پرو یا عصاره فورفورال هستند. ایرانول پرو در تولید لاستیک خودرو، کمک فنر، کفش، مواد کفپوش، پوشش سیم و کابل و چسب کاربرد دارد؛ همچنین به عنوان یک حلال در ساخت درزگیرها، پولیش‌ها، چسب و کربن سیاه عمل می‌کند. قیر، آسفالت، ایزوگام سایر محصولات با استفاده از ایرانول  TR تولید می‌شود.

آدرس شرکت ایرانول

دفتر مرکزی: تهران – میدان ونک – خیابان ملاصدرا – بعد از خیابان شیخ بهایی – نبش خیابان گلدشت – شرکت نفت ایرانول – شماره 197

تلفن: 021-88041650 و 88039556-021

نمابر: 88034269-021

تلفن واحد فروش: 021-88212999 و 88600428-021

نمابر : 88037131-021

تلفن واحد صادرات: 02188045273 و 02188603611

نمابر : 88212996-021

تلفن و نمابر امور سهام : 08 الی 88603607-021

تلفن واحد روابط عمومی و تبلیغات: 02188600426 و 88600430-021

نمابر : 88212995-021

تلفن واحد امور حقوقی و قراردادها: 021-88040683

پالایشگاه تهران: تهران – شهرری – خیابان رجائی جنوب – نرسید به باقرشهر – بلوار تندگویان (پالایشگاه تهران) – جنب پالایشگاه تهران – پالایشگاه روغن سازی شرکت نفت ایرانول

مرکز تلفن: 26 الی 55225523-021

تلفن واحد تدارکات: 38 الی  55225536-021

تلفن واحد منابع انسانی: 021-55225545

تلفن واحد فناوری اطلاعات: 021-55225555

پالایشگاه آبادان: آبادان – منطقه بریم – میدان فرهنگ (فلکه الفی سابق) – پالایشگاه روغن سازی شرکت نفت ایرانول

تلفن دفتر مدیریت پالایشگاه: 061-53261922