انواع روغن توربین و کاربرد آن ها

انواع روغن توربین و کاربرد آن ها

انواع روغن توربین باید به طور منظم تغییر داده شود و با آخرین استانداردها و توصیه های تولیدکنندگان مطابقت داشته باشد تا عملکرد بهینه و طول عمر طولانی دستگاه های توربین تضمین شود.

روغن توربین برای Uptime و Long Life فرموله شده است. مهندسان روغنکاری، ترکیبات بی نظیری از روغن توربین احتراق با کارایی بالا، روغن توربین ترکیبی، روغن توربین بخار، روغن توربین هیدروالکتریک و روغن توربین سازگار با محیط زیست را ایجاد کرده اند تا از قطعات حتی بهترین ماشین ها نگهداری و محافظت کنند.

فرمولاسیون روغن توربین

فرمولاسیون روغن توربین به نسبت ساده است. آن ها ترکیبی از مواد تشکیل دهنده زیر هستند:

 • روغن پایه
 • مهارکننده های خوردگی
 • مهارکننده های اکسیداسیون
 • دفوآنمانت ها
 • دیزل کننده ها

روغن پایه معمولا 90 درصد یا حتی بیشتر از فرمول روغن توربین است. مواد افزودنی در سطوح پایین در روغن پایه مخلوط می شوند تا هم از روغن و هم قطعات توربین محافظت کنند. مواد افزودنی باید به گونه ای باشد که مطابق نیاز OEM، عملکرد بهینه ای را در توربین ارائه دهند. با این حال، بسیاری از روغن های جدید توربین با روغن های پایه فرموله شده اند که با تکنیک های جدیدتر تصفیه شده اند. بیشتر داده های آزمایشگاهی نشان می دهد که استفاده از این مایعات پایه جدید باید عمر روانکاری طولانی تر را در کاربردهای میدانی فراهم کند.

مهندسان روغنکاری بعد از آزمایشات طولانی دریافتند که استفاده از روغن در قطعات می تواند بسیاری از مشکلات را از بین ببرد. انواع روغن توربین با استفاده از ترکیب ویژه بهینه شده روغن های بنیادی و مواد افزودنی، از جمله مواد افزودنی کاهش دهنده سایش منحصر به فرد ساخته شده است.

تجربه میدانی نشان داده است که این فرمولاسیون هم افزایی مناسب بین توربین و روغن توربین را فراهم می کند. کادر فنی بعد از ساعت ها تحقیق، فرمولاسیون و آزمایش روغن های توربین را انجام دادند تا محصولاتی را ارائه دهند که بیش از انتظارات عملکردی دارند.

انواع روغن توربین به طور خاص برای استفاده در توربین های احتراق گازی تهیه شده است؛ ترکیبی از منحصر به فردترین روغن های پایه بسیار تصفیه شده و فناوری افزودنی اختصاصی تشکیل شده است. فرمول پیشرفته آن، ضمن جلوگیری از تشکیل لاک و لجن روی سطوح بحرانی، پایداری اکسیداتیو و حرارتی عالی را فراهم می کند. روغن توربین ها با ماندگاری طولانی و بدون دردسر در توربین های احتراق بنزین، به حداقل رساندن خاموشی های غیر مترقبه و به حداکثر رساندن زمان بهره می برد.

با توجه به هزینه زیاد و مشکلات زیست محیطی که باعث تغییر روغن در توربین ها می شود، در سال های اخیر افزایش علاقه به نظارت بر شرایط ضمن خدمت روغن این تجهیزات افزوده شده است. روغن توربین به طور کلی در معرض شرایط دما بالا و فشارها قرار دارد؛ بنابراین برای اطمینان از عملکرد مداوم توربین از خواص خوبی برخوردار هستند:

 • ویسکوزیته مناسب: ویسکوزیته به نوع توربین بستگی دارد.
 • ظرفیت جداسازی زیاد آب: مقاومت پذیری خوب در این نوع توربین معمول است که امولسیون آب موجود در روغن تشکیل شود.
 • خاصیت ضدزنگ و ضدخوردگی: انواع روغن توربین، غیر خورنده هستند و از تشکیل زنگ جلوگیری می کنند. خوردگی یک واکنش شیمیایی است که ناشی از محصولات اکسیداسیون موجود در روغن است. زنگ زدگی هم واکنشی است که در اثر وجود آب و هوا بر روی آن و فولاد ایجاد می شود.
 • پایداری در برابر اکسیداسیون: انواع روغن توربین در هنگام تماس با درجه حرارت بالا یا در هنگام تماس با هوا اکسید می شوند.
 • خاصیت ضدکف: فوم به دلیل تماس مداوم با هوا، خاصیت روان کننده ها را تغییر می دهد و اکسیداسیون آن ها را مطلوب می کند.
 • ظرفیت جداسازی هوا توسط انواع روغن توربین: این نوع روغن ها برای نگهداری هوا معمول هستند و به پمپ ها و یاتاقان ها آسیب می رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه