امولسیون های سیلیکونی چیست؟

روغن های سیلیکونی برای ایجاد امولسیون های سیلیکونی در یک سیستم آبی توزیع می شوند. امولسیون ها برای درمان های سطحی بسیار عالی هستند؛ زیرا تولید و اعمال آنها ساده است.

ترکیب شیمیایی

امولسیون برخی از روغن های سیلیکونی می تواند به طور موثر ویسکوزیته بالای آنها را کاهش دهد. ارائه، پردازش و اثربخشی محصول باید با ترکیب امولسیون سیلیکون افزایش یافته و آسان‌تر شود. اجزای مختلف امولسیون ها (حامل، معمولاً آب، سیلیکون و امولسیفایرهای آن) با یکدیگر یا سطوحی که روی آنها اعمال می شود، واکنشی ندارند.

از آنجایی که چسبندگی آنها نسبت به روغن هایی که حمل می کنند، کمتر است؛ بنابراین امولسیون ها برای کاربردهای تصفیه سطح عالی هستند. سهولت آماده سازی آنها، یکی دیگر از مزایای آنها است؛ از آنجایی که روغن های پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) برای کنترل، استفاده و رقیق شدن برای کاربر نهایی ساده و ایمن هستند، در یک سیستم آبی پراکنده (امولسیون شده) می شوند.

خواص امولسیون سیلیکون

سیلیکون های نامحلول با کمک یک سورفکتانت امولسیون کننده، به صورت امولسیون سیلیکونی در آب پخش می شوند. بسته به نوع سیستم امولسیفایر مورد استفاده، آنها را می توان به سه گروه آنیونی، کاتیونی و غیر یونی طبقه بندی کرد. با این حال، بسته به کاربرد، امولسیون های کاتیونی یا آنیونی ممکن است بهتر باشند. اکثر امولسیون ها غیر یونی هستند و آنها را با هر یک از دو سیستم دیگر سازگار می کند.

در صورت لزوم می توان از پلیمرهای مختلف برای تغییر ویسکوزیته این امولسیون ها و تغییر خواص فیزیکی آنها استفاده کرد. کاهش هزینه های حمل و نقل و نیاز به فضای ذخیره سازی با نسخه های جامد با درصد بالا که به عنوان کنسانتره برای رقیق شدن با آب قبل از استفاده ارائه می شوند، حاصل می شود.

مایعات سیلیکونی معمولاً به شکل امولسیون های آبی استفاده می شوند که ممکن است بیشتر با آب رقیق شوند. بین میکرو امولسیون های شفاف یا مادی، با اندازه ذرات زیر 100 نانومتر و ماکرو امولسیون های مات (به عنوان مثال شیری رنگ) با اندازه ذرات از 100 نانومتر تا چند متر تفاوت وجود دارد.

چرا از امولسیون های سیلیکونی استفاده کنیم؟

امولسیون‌های سیلیکونی علاوه بر ساده‌تر بودن استفاده و کاربرد، نسبت به محلول‌های مبتنی بر حلال از آنجایی که بر پایه آب هستند برای محیط زیست نیز ایمن‌تر هستند. به عنوان مثال، تولیدکنندگان کاغذ پخت و پز، پوشش‌های سیلیکونی امولسیونی را جایگزین انواع پوشش‌های دیگر می‌کنند، مانند فرمولاسیون‌های حاوی حلال. عملکرد نچسب موثر که از استفاده مداوم از یک پوشش نازک سیلیکون بر روی بسترها حاصل می شود، تمیزی را افزایش می دهد، ضایعات مواد غذایی را کاهش می دهد و بهره وری را در تنظیمات آشپزی تجاری و خانگی افزایش می دهد. ورقه های غذایی ساخته شده از امولسیون سیلیکون ممکن است برای اشکال مختلف پخت و پز، از جمله پخت، سرخ کردن، و بخارپز استفاده شود.

موارد استفاده از امولسیون سیلیکون عبارتند از:

  • لاستیک و پلاستیک به عنوان روان کننده و عامل آزاد کننده عمل می کنند.
  • به عنوان مواد آزاد کننده، بشقاب های غذا و ظروف سرو پلاستیکی
  • پاک کننده های خانگی و پولیش ماشین برای افزایش قابلیت پخش، مقاومت و محافظت
  • جلا دادن منسوجات برای بهبود حس آنها، مقاومت در برابر رطوبت و کاهش نیاز به اتو
  • ورمیکولیت، پرلیت، خاک رس و سایر مصالح ساختمانی برای افزایش مقاومت در برابر آب و جلوگیری از رطوبت
  • خاصیت روان کنندگی و آنتی استاتیک در چاپ و کاغذ سازی.

ترکیبات فرمولاسیون موجود در محصولات آرایشی و مراقبت از بدن، به ویژه شامپوها، از امولسیون های سیلیکونی استفاده می کنند تا نرمی ابریشمی به موها ببخشند و شانه کردن و باز شدن گره موها پس از شستن را ساده تر می کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه